Demogrāfija - Latvijas suverēnais suverēns

Meklēt
Go to content

Main menu:

Demogrāfija

Aktivitātes > 2014 > Programma top!

Demogrāfija – tautas skaitliskais un stāvokļa pamatrādītajs

Cilvēks ir mūsu sabiedrības pamatvērtība. Bez cilvēka uz zemes nav vērtējamas visas pārējās vērtības. Cilvēks ir savu vērtību turētājs un noteicējs. Tādēļ demogrāfijas stāvoklis valstī, kas rāda tautas dzimstību, mirstību, veselības stāvokli un migrāciju ir sabiedrības labklājības pamatrādītājs. Ja demogrāfijas rādītāji ir pozitīvi, tas nozīmē, ja dzimstība ir pieaugoša un pārsniedz mirstību, ja tautas veselības stāvoklis ir labs, ja mirstība ir zema un mirstības vecums augsts, ja emigrācijas rādītāji ir zemi, tad tautas stāvoklis ir uzskatāms par labu. Labi demogrāfiskie rādītāji liecina par sabiedrības labklājību. Dzimstība pieaug, veselības stāvokis ir labs un mirstības vecums ir augsts tikai tad, ja cilvēks jūtas drošs, materiāli nodrošināts, saņem nepieciešamo izglītību, veselības, slimības, nespējas un vecuma aprūpi.

Tādēļ mēs par valsts un tautas attīstības pamatrādītājiem uzskatām demogrāfiskos rādītājus un ne ekonomiskos rādītajus kā iekšzemes kopproduktu (IKP). Blakus demogrāfiskajiem rādītājiem uz sabiedrības labklājību norāda arī sociālie rādītāji kā vidēji iegūtā izglītība, nodarbinātības rādītāji un sociālā šķēre (GINI-indeks). Sociālā šķēre, tāpat kā GINI-indeks norāda uz ienākumu sadali sabiedrībā. Ja ienākumu sadale ir izlīdzināta, vienlīdzīga, tad tad sociālā šķēre nav atvērta un GINI-indeksa rādītājs ir tuvu nullei. Tad nav izteikti nabadzīgu un bagātu cilvēku slāņi. Ja ienakumu sadale sabiedrībā ir nevienlīdzīga, tad šķēre ir atvērta un GINI-indeks tuvinās vieniniekam. Tādā sabiedrībā ir daudz navadzīgo cilvēku un izteikta bagāto elite.

Mērķis: Tautas skaita stabilizēšana, dzimstības veicināšana, tautas veseības stāvokļa uzlabošana, sociālo rādītāju uzlabošana (ieviešot demokrātisku norēķinu sistēmu ir iespējams bērnu naudu palielināt līdz 108 eiro mēnesī)


 
Atpakaļ uz lapas sākumu | Atpakaļ uz sākumu