Kā atbalstīt tautas iniciatīvu - Publicistika - Latvijas suverēnais suverēns

Meklēt
Go to content

Main menu:

Kā atbalstīt tautas iniciatīvu

Publicējis Alma Kopa sadaļā Sabiedrība · 23/8/2014 11:04:21

Aprakstīšu šeit pavisam vienkārši, necitējot likumus, kā mēs, tauta un suverēns, varam atbalstīt likumprojektus tautas nobalsošanā.

Visi mēs noteikti esam dzirdējuši par to, ka tautai ir tautas nobalsošanas, tātad referenduma tiesības. Esam dzirdējuši arī par dažādām iniciatīvām – referendumiem. Dažkārt mums kāda referenduma iniciatīva liekas ļoti jauka un mēs to labprāt vēlētos atbalstīt. Bet īsti nezinām kā. Esam nedroši vai neizlēmīgi.


Tātad, parasti, kāda iniciatoru grupa, tā var būt no tautas, bet var būt arī no valdības, Saeimas vai kādas citas organizācijas, izvirza tautas nobalsošanai kādu ideju, iniciatīvu, kuru sauc par likumprojektu.


Pirmajā procedūras kārtā, ja Centrāla Vēlēšanu Komisija (CVK) ir pieņēmusi likumprojekta tekstu, iniciatori un arī pati CVK izziņo, ka nu var tikt ievākti nepieciešamie pirmās kārtas 30 000 paraksti. Un tikai pēc tam, kad šie 30 000 paraksti būs ievākti, un tie tiks uzskatīti par likumīgiem, tiks izslidināta tautas nobalsošana. Tautas nobalsošanu rīko par valsts naudu vēlēšanu iecirkņos. Tā tas, piemēram, bija, kad valdība finanšu krīzes ietekmē 2009. gadā vēlējās ar tautas atbalstu iesaldēt pensionāru pensiju indeksāciju. Tauta tautas nobalsošanā šo valdības bardzības politiku pret tautu atbalstīja.


Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka kādu jaunu likumprojekta iniciatīvu, kuru Jūs atbalstāt, paraksta likumā noteiktie 30 000 pilsoņu. Jo tikai pilsoņi drīkst parakstīties un tikai tad tiks izslidināta tautas nobalsošana (referendums), ja būs 30 000 atbalstītāju parakstu.
Kā mēs varam parakstīties? Tas ir pavisam vienkārši. Ja Jūs, piemēram, atbalstāt pašreizējo likumprojektu "
Par 2012. gada 8. novembra likuma „Grozījumi likumā „Likums par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu"" atcelšanu", kas saglabātu Latvijā referenduma demokrātijas instrumentu vai arī "Par grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā", kas atturētu mūsu bērnu degradēšanu un demoralizēšanu, tad Jums pavisam vienkārši ir jāatrod zvērināts notārs vai Bāriņtiesa Jūsu tuvumā un jāsarunā tur termiņš.
Iesaku līdzi ņemt Jūsu draugus un radiniekus! Paaiciniet savus pilngadīgos bērnus, brāļus un māsas, kā arī savus vecākus un vecvecākus.
Šeit atradīsiet visu Latvijas zvērināto notāru sarakstu: http://latvijasnotars.lv/lv/notary/profiles/ , bet šeit atradīsiet visas Bāriņtiesu adreses visā Latvijā: http://www.bti.gov.lv/lat/barintiesas/barintiesu_adreses_/ pazvaniet tam notāram vai notārei, vai tai tiesai, kura atrodas vistuvāk Jūsu atrašanās vietai. Sarunājiet laiku, kad Jūs tur pieņems. Man izdevās sarunāt laiku tai pašā dienā pēc pāris stundām. Vislabāk pasakiet jau pa telefonu, ka jūs vēlaties parakstīt likumprojektus tautas nobalsošanai. Līdzi jāņem pase vai personas apliecība.
Notārs vai tā palīgi pārējo izdarīs paši. Viņiem būs izdrukāts likumprojekts. Jums būs jāsamaksā par katru likumprojekta parakstu 2,83 centi. Visa procedūra ilga 35 minūtes. Man nav žēl veltīt 35 minūtes savas tautas interesēs.
Jums nav jāraizējas arī par to, kas notiks ar Jūsu parakstu. Parasti likumprojekta iniciatori parakstus pie notāriem un Bāriņtiesām ievāc paši. Ir protams noderīgi, ja Jūs par savu parakstu paziņotu likumprojektu iniciatoriem. Tad viņi varētu labāk kontrolēt, cik cilvēku ir parakstījušies un, ka neviens paraksts nav nekur pazudis. Tā, piemēram, parakstoties par demokrātijas instrumenta saglabāšanu Latvijā, paziņojiet par to sabiedrībai par "Atvērtu pārvaldību", tel.: 25135320 e-pasts: lt info@atvertaparvaldiba.info, bet, ja parakstīsieties pret mazu bērnu psihes izkropļošanu, tad paziņojiet par to biedrībai "Sargāsim mūsu bērnus", šeit atradīsiet vairākus telefona numurus: http://www.laikmetazimes.lv/login/balsis-par-bernu-tiesibu-aizsardzibu/ . Ja nevēlaties sazināties ar iepriekš minētajām biedrībām, varat paziņot arī man, es Jūsu informāciju labprāt nodošu tālāk.
Šeit atradīsiet arī CVK mājaslapā abas iniciatīvas:
http://cvk.lv/pub/public/30680.html
http://cvk.lv/pub/public/30927.html
Neesiet kūtri! Iestājieties par mūsu kopējām vērtībām! Katrs paraksts ir svarīgs!
Atpakaļ uz lapas sākumu | Atpakaļ uz sākumu